Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Inner Dimension | 565X465X170 |
| Size | 600X400X175 mm (L X W X H) |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Crate Type | Standard |
| Style | Solid Box |
| Brand | Supreme |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Storage |
| Capacity | 35 Liters |
| With Handle | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Partitioned | yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Design Type | Hole Partition |
| Perforation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Size | Standard |
| Capacity | 45 L |
| Style | Solid Box |
| Inner Dimension | Standard |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| With Handle | Yes |
| Brand | Supreme |
| Country of Origin | Made in India |
| Partitioned | Yes |
Slot Partitioned Crates are ideal for organizing automobile parts and retail components efficiently. Made from durable HDPE, they feature built-in slot partitions that keep items like bolts, filters, electrical parts, and small engine components securely separated, preventing damage. Stackable and easy to handle, these crates are perfect for auto workshops, spare parts retailers, and industrial storage, ensuring safe, organized, and hassle-free storage and transport of automotive inventory.Contact us for more information and place your order now!
Product Details:
| Inner Dimension | 365 x 265 x 115 mm |
| Size | 400 x 300 x 120 mm |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Crate Type | Partitioned |
| Style | Solid Box |
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Storage |
| Capacity | 12 L |
| With Handle | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Supreme |
| Partitioned | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Design Type | Standard |
| Perforation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Size | 400 X 300 X 150 MM (L X W X H) |
| Style | Solid Box |
| Capacity | 13 Litters |
| Inner Dimension | 365X265X140 |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Supreme |
| Country of Origin | Made in India |
| Partitioned | yes |
Double-Layered Holed Partitioned Crates are sturdy and practical crates perfect for keeping small or delicate items organized. Made from durable HDPE, they have ventilated holed walls and two layers of partitions to keep things safe and separated. Lightweight and stackable, they’re easy to move around, making them ideal for automotive, or industrial use, ensuring your items stay protected and neatly stored.Contact us for more information and place your order now!
Product Details:
| Design Type | Partitioned |
| Perforation Type | Solid |
| Shape | Rectangular |
| Outer Dimension (LXWXH) | 400X300X270 mm |
| Color | Blue |
| Size | 400 x 300 x 220 mm |
| Style | Solid Box |
| Inner Dimension | 365X265X200 mm |
| Capacity | 75 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | HDPE |
| With Handle | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Supreme |
| Partitioned | Yes |